Úvod Jaké jsou průvodní jevy vzniku křečových žil?

Jaké jsou průvodní jevy vzniku křečových žil?

Projevy rozvíjejících se křečových žil jsou různorodé, záleží samozřejmě na stádiu onemocnění a okolnostech. 

  • Počáteční stádium, kdy se nemusí viditelně křečové žíly projevovat, je typické zvýšenou únavou nohou. Zvláště při námaze a dlouhém stání má dotyčný pocit těžkých nohou, cítí v nich značnou únavu a potřebu si sednout. Naopak při dlouhém sezení jsou nohy jakoby otlačené a je třeba je rozhýbat. V noci se mohou objevovat taktéž bolesti nohou, křeče, záškuby, brnění a pocit pálení.
  • Střední stádium. Přetrvává pocit tíhy a bolesti v nohou, nejvíce v oblastech rozšířených žil, které už jsou viditelné pod povrchem kůže. Dlouhodobější stání či sezení se stává čím dál tím obtížnější. S postupem dne a s vyšší okolní teplotou se obtíže stupňují. Může docházet i k mírným otokům na spodních částech končetin. Objevuje se i svědění kůže. Bolesti nohou jsou intenzivní i v době usínání, člověk neví jak si lehnout.
  • Pokročilé stádium. Bolesti v okolí žil mohou být značné. Křečové žíly jsou zřetelně viditelné, vystupují na povrch, jejich barva se mění a tmavne, je vidět i tzv. uzlíky (rozšířenější místa na žíle). Pokud nejsou křečové žíly léčeny, může dojít ke komplikacím. Otokům bérců, vzniku ekzémů, porušení kůže a dokonce i k těžce se hojícím bércovým vředům.

Obecně platí, že při zátěži, stání, sezení, horku a ke konci dne, kdy jsou nohy unavenější se projevy stupňují a to ve všech stádiích křečových žil.


Diskuse (13 komentářů)

Jitka, (04. 09. 2012 10:14) Reagovat
Já mám v poslední době křeče v nohách, především v lýtkách. Nemyslím si, že by to mohly být křečáky,ale zajímalo by mě, co to je. Mám je čím dál častěji. Jinak mi nic jiného není.
Šárka, (13. 02. 2013 15:55) Reagovat
také mě v posledních měsících chytají křeče do lýtkách. Ne nějak pravidelně, cca jednou dvakrát týdně, ale vždy pro probuzení. Probudím se, chci si natáhnout nohy a chytí mě křeče do lýtek. Co s tím? Může to být nedostatkem nějakého vitamínu či minerálu, nebo je to normální?
Vladka, (26. 05. 2013 22:29) Reagovat
Taky na to občas trpím, pomáhá mi magnézium... třeba ve formě šumivé rozpustné tablety.. když cítím, že mi začíná cukat v nohou někdy, tak si ji dám a žádná křeč nepřijde 8)
Vendula, (11. 01. 2013 07:18) Reagovat
Jen tak ze zajímavosti jsem si přečetla o tom počátečním stadiu křečáků a přesně tyhle příznaky mám. Pořád cítím těžké nohy, jakoby unavené. Ale doufám, že to křečáky nejsou. V naší rodině se sice objevily, ale u vzdálenější příbuzné. Snad se mi neobjeví. Nevypadá to hezky a já ráda nosím sukně.
Kristýna, (07. 02. 2013 08:36) Reagovat
Tak uvidíte. Držím vám palce. a druhou stranu "těžké, unavené nohy" je dost všeobecný popis a může sedět i na běžnou únavu ze stání, chození, ale i dlouhého sezení. Myslím, že každý občas cítí těžkost v nohou.
Kamila, (20. 02. 2013 10:14) Reagovat
Ono také záleží na tom, kolik je vám let. Je zřejmé, že s přibývajícím věkem občas nohy bolí nebo jsou těžké a unavené.
Vilma, (17. 07. 2013 03:52) Reagovat
já mám v poslední době také potíže s nohama. Někdy, bez velké námahy, mám pocit jakoby mi úplně ztuhly a pobolívají, ale tak zvláštně...Ale na nohách se nic neobjevilo. Zatím doufám ještě, že jde o něco přechodného. tak uvidím...
Lenka, (03. 12. 2013 09:45) Reagovat
Mám podobné příznaky, tak snad to bude dobré. ale občas mi navíc ještě trochu cuká v lítkách. Někdo mi říkal,že to mohou být menší svalové křeče, které způsobuje nedostatek nějakých minerálů. Tak nevím.
Tereza, (09. 06. 2014 08:51) Reagovat
Nebo cukr taky může zabírat na cukání v lýtkách. Kamarádce se to občas objevuje, a když si to objeví, pomůže jí, když si vezme hroznový cukr. Ale nevím, jestli je rozdíl, proč se to objeví. Ona s tím má potíže po větší fyzické aktivitě.
Kamila, (05. 08. 2014 05:10) Reagovat
Hroznový cukr na křeče opravdu pomáhá. V létě, když jezdíme hodně na kole v rámci výletů, tak mě taky chytají křeče do lýtek. Stačí si vzít hroznový cukr a za chvíli je po křečích.
Olina, (06. 01. 2015 06:54) Reagovat
Já myslím, že na křeče, které vzniknou sportovním vyčerpáním to může zabírat. Jinak asi fakt záleží hlavně na příčině. Pokud jsou křeče časté a člověk neví, čím mohou být způsobené, je vždy lepší vyhledat lékaře.
JarmilaŠerá, (17. 02. 2015 20:27) Reagovat
Ony ty křeče vznikají spíše ve svalech, protože se k nim nedostává tolik živin a kyslíku. Hroznový cukr přitom pomáhá, protože jde rovnou do krve a z krve rovnou k buňkám - a tedy ke svalům. Zkuste si o tom něco přečíst třeba tady: http://www.glukopur.cz Jinak přímo na křečové žíly to snad vliv nemá.. ?
Gita, (05. 03. 2015 08:49) Reagovat
Já v posledních týdnech pociťuju těžké nohy a jakoby cukání v nich. Myslela jsem si nejdříve, že je to z únavy z práce, ale mám to i během víkendů. Mohl by to být náznak křečových žil. Jsem dost úzkostná a bojím se, aby to nebylo něco vážného, třeba rakovina kostí nebo tak něco, ale k doktoru zatím nechci. Mám strach.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Křečové-žíly.eu
Kontakty