Úvod Jaké mohou být příčiny vzniku křečových žil?

Jaké mohou být příčiny vzniku křečových žil?

Pokud nebereme v úvahu, že vznik křečových žil je daní za vzpřímenou chůzi, musíme posuzovat jiná hlediska. Příčin vzniku křečových žil je hned několik: 

  • Dědičnost. Nejčastější příčinou je dědičnost, statistiky uvádí 90%. Pokud se křečové žíly vyskytnou v rodině, je velmi velká pravděpodobnost, že její členové budou náchylní k jejich vzniku.
  • Vrozená vada žilních chlopní. Pokud žilní chlopně nefungují už od narození, nebo je jejich funkce oslabena, je to největší předpoklad vzniku křečových žil. 
  • Sedavé zaměstnání, či naopak dlouhé stání. Nedostatek pohybu je druhým nejzávažnějším faktorem, který může spustit vznik křečových žil. Existuje řada rizikových povolání např.prodavač, holič, dělník stojící u stroje, pracovník v kanceláři u PC, řidič apod.
  • Hormony. Jedná se především o ženské hormony. Nedá se říct, že hormony jsou přímou příčinou vzniku křečových žil, každopádně se však spolu s ostatními podílí významnou měrou na jejich zhoršování. Proto křečovými žilami trpí víc ženy než muži. Často se u nich projevují např. při dlouhodobém užívání antikoncepce či hormonální substituce v menopauze.
  • Obezita, cukrovka, vysoký tlak. To jsou velmi zátěžové stavy pro oběhový systém, proto není divu, že přispívají ke vzniku křečových žil.
  • Zácpa. Osoby trpící zácpou mohou pozorovat zhoršení křečových žil na dolních končetinách.
  • Choroby krve a žil, např. zvýšená srážlivost krve, záněty žil, trombotické stavy. Rizikem bývá i špatná funkce jater.
  • Úrazy dolních končetin.
  • Nevyvážená strava s nedostatkem vitamínů a minerálů, absence vlákniny.

Vznik křečových žil nemá jen jednu příčinu, ale spoustu rizikových situací, které působí společně tak dlouho, až člověk onemocní.


Diskuse (24 komentářů)

Milada, (25. 08. 2012 14:45) Reagovat
Hodně se bojím křečových žil. Je mi sice osmnáct let a nemám je, ale máma i babi jo. Je to moje noční můra. Mám pěknou postavu a chtěla bych dělat modelku. tak snad moje plány nezkazí křečáky.
Helča, (09. 01. 2013 07:39) Reagovat
U nás v rodině se také objevují. Nevypadá to vůbec hezky a zvlášť teta s nimi má docela problémy, tak doufám, že se mi to vyhne. Zase nemusíme zdědit po svých příbuzných všechno.:)
dotaz, (11. 09. 2012 13:18) Reagovat
Mě v poslední dobou nohy bolí, natékají mi a navíc ještě mi v nich tak trochu škube. Takové menší křeče, většinou večer. Je možné, že je to příznak křečových žil. Žíly viditelné nemám.
Jiřina, (02. 10. 2012 18:00) Reagovat
A není to třeba jen, že nohy moc namáháte. Na ty křeče zkuste hroznový cukr. Někdo mi říkal, že to na křeče pomáhá. Mě to pomáhalo na cyklistickém výcviku, kdy mě pak z kola bolely nohy a chytaly mě křeče.
Monika, (20. 11. 2012 13:21) Reagovat
Řekla bych, že by mohlo být příčinou nedostatek nějakého minerálu či vitamínu. Ale nevyznám se v tom, takže nevím, jakého...
Vendula, (05. 03. 2013 06:42) Reagovat
Je mi 25 let a také začínám už mít problémy s křečovými žílami. Máme to holt v rodině. Zatím to u mě není tak hrozné, tak doufám, že se to nebude nějak radikálně zhoršovat. Snažím se dodržovat všechno, co na křečáky radí. Tak uvidíme.
Jiřina, (26. 04. 2013 06:09) Reagovat
Já už mám bohužel také problémy s křečáky od nějaký dvaceti let. Trochu problémy mám, ale nezhoršuje se mi to. Snad ani nebude...
Olina, (06. 05. 2013 18:11) Reagovat
A máte děti? Četla jsem na různých místech o potížích křečáků v těhotenství, tak by mě zajímaly konkrétní zkušenosti někoho, kdo tím prošel. Děkuji.
Vanda, (02. 07. 2013 05:11) Reagovat
Mě se křečové žíly udělaly až po třicítce, tedy po dětech, ale kamarádka je měla už odmlada a co vím, tak těhotenství zvládla bez obtíží.
Saša, (09. 09. 2013 12:57) Reagovat
Křečové žíly mě začínají v poslední době také vystupovat. Předtím jsem měla takový nepříjemný pocit v nohou. Snad mě nečeká operace, ale kdybych je měla hodně, tak ji podstoupím.
Veronika, (03. 10. 2013 08:59) Reagovat
Já s křečáky taky už nějakou dobu bojuju. Nebolí to, ale nevypadá to hezky, i když zase...Viděla jsem horší křečáky. Hlavně, aby se to nezhoršovalo.
Monilka, (22. 10. 2013 15:05) Reagovat
Já dělám kadeřnici a začala jsem s tím mít problém. Pálení nohou, měla jsem pocit že mám těžký nohy, fialový metličky a bolest. Poradila mi moje mamka, nosím v práci kompresní punčochy a kupuju si v lékárně pilulky Mobivenal a problémy mi už po měsíci ustoupily. Děti teda ještě nemám. Snad se to s nima pak nezhorší.
Tereza, (04. 11. 2013 05:57) Reagovat
Já začínám mít podobné potíže a také mám zaměstnání, při kterém většinu času stojím na nohou. zkusím také ty kompresní punčochy. Snad to alespoň trochu pomůže. I ty pilulky asi zkusím. Dlouho jsem si říkala, že to není až tak vážné, ale teď se to trochu zhoršilo, tak nechci, aby to takhle pokračovalo.
Nina, (13. 01. 2014 15:21) Reagovat
Holky, důležitý je podchytit to včas a začít s tím něco dělat. Nějak jsem to podcenila a k doktoru jsem šla, až když jsem měla ošklivě vystouplý křečáky. Teď s tím mám docela velký problémy. Tak to nenechte dojít tak daleko jako já, a i když se jich třeba nezbavíte, tak aspoň zmírníte jejich průběh.
Majdalenka, (28. 02. 2014 15:45) Reagovat
Máš pravdu. Já byla u doktora a doporučil mi kompresní punčochy, Mobivenal a kaštanový gel a pak mi dal takové nákresy s cvikama na nohy. Už je to dva měsíce a je to velká úleva!
Hedvika, (06. 03. 2014 05:17) Reagovat
Pořád koukám na internetu, co by mi pomohlo na začínající křečáky, abych s nimi nemusela k lékaři, ale teď když si to pročítám, tak jsem se rozhodla k doktoru zajít. Tak snad ještě není pozdě. Trápí mě to už delší dobu.
Kamča, (02. 09. 2014 07:05) Reagovat
To je nejlepší zajít k lékaři. Řekne vám, v jaké fázi křečáky máte a co s tím můžete dělat. Já jsem taky dlouho nešla k doktoru. On člověk nemá čas a hlavně nechce hned se vším letět k doktoru.
Jitka, (05. 08. 2015 09:16) Reagovat
Myslím, že jsem horký adept na křečový žíly. V poslední době hodně cítím tuhnutí nohou a křeče v nich. zatím tedy nejsou vidět, ale ty příznaky mi přijdou, že na ně ukazují. U nás v rodině je má teta, tak předpokládám, že i tak pro ně mohu mít genetickou predispozici.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Křečové-žíly.eu
Kontakty