Úvod Jaké mohou být příčiny vzniku křečových žil?

Jaké mohou být příčiny vzniku křečových žil?

Pokud nebereme v úvahu, že vznik křečových žil je daní za vzpřímenou chůzi, musíme posuzovat jiná hlediska. Příčin vzniku křečových žil je hned několik: 

  • Dědičnost. Nejčastější příčinou je dědičnost, statistiky uvádí 90%. Pokud se křečové žíly vyskytnou v rodině, je velmi velká pravděpodobnost, že její členové budou náchylní k jejich vzniku.
  • Vrozená vada žilních chlopní. Pokud žilní chlopně nefungují už od narození, nebo je jejich funkce oslabena, je to největší předpoklad vzniku křečových žil. 
  • Sedavé zaměstnání, či naopak dlouhé stání. Nedostatek pohybu je druhým nejzávažnějším faktorem, který může spustit vznik křečových žil. Existuje řada rizikových povolání např.prodavač, holič, dělník stojící u stroje, pracovník v kanceláři u PC, řidič apod.
  • Hormony. Jedná se především o ženské hormony. Nedá se říct, že hormony jsou přímou příčinou vzniku křečových žil, každopádně se však spolu s ostatními podílí významnou měrou na jejich zhoršování. Proto křečovými žilami trpí víc ženy než muži. Často se u nich projevují např. při dlouhodobém užívání antikoncepce či hormonální substituce v menopauze.
  • Obezita, cukrovka, vysoký tlak. To jsou velmi zátěžové stavy pro oběhový systém, proto není divu, že přispívají ke vzniku křečových žil.
  • Zácpa. Osoby trpící zácpou mohou pozorovat zhoršení křečových žil na dolních končetinách.
  • Choroby krve a žil, např. zvýšená srážlivost krve, záněty žil, trombotické stavy. Rizikem bývá i špatná funkce jater.
  • Úrazy dolních končetin.
  • Nevyvážená strava s nedostatkem vitamínů a minerálů, absence vlákniny.

Vznik křečových žil nemá jen jednu příčinu, ale spoustu rizikových situací, které působí společně tak dlouho, až člověk onemocní.


Diskuse (24 komentářů)

Marie, (15. 07. 2014 19:38) Reagovat
Já měla žíly vždy trochu viditelné (jsem světlý typ), ale je to 2 měsíce, co mě začly žíly dost zlobit po kousnutí komárem - štípání, pálení, brnění, bolest, pnutí atd. není hodiny, abych ty nohy nevnímala a mám z toho dost deprese.. když jsem zašla k dr. našla mi jen jednu hlubší žílu v začátku, jinak prý max nosit kompres. punčochy a cvičit kolo a tak, že na prášky to nevidí. Doufala jsem v něco na úlevu ale nic mi nedala.. vidím už i žíly na koleni, na lýtkách mám vystouplé ty silnější povrchové žíly, na stehnech zatím jen viditelné nevystouplé ty od třísel. Mám hrůzu, když se mi to takhle zničeho nic vytvořilo za 2 měsíce, co mám čekat dál, u dr. přestože byla ochotná vše vysvětlit atd, tak jsem se vlastně nedočkala žádné pomoci. Prý sklerotizaci by teď neřešila, že je to zbytečné (až tak po těhotenství a porodu). Je možné, že při nošení lýtkových punčoch mám horší pocity u stehen? Dle dr. mě pod kolenem punčocha neškrtí příliš, takže by to mělo být ok.
Mil, (08. 10. 2015 14:17) Reagovat
Pokud k tomu dispozice, tak je tam větší pravděpodobnost, ale přijde mi, že tyhle příznaky nemusí ještě na to ukazovat. Možná vám chybí nějaké minerály, které křeče způsobují. Zkuste se poradit třeba s lékařem nebo v lékárně, co by vám na křeče v nohou doporučily.
Denisa, (17. 11. 2015 11:04) Reagovat
Mám pocit, že také budu mít problémy s křečovými žílami. Také v poslední době cítím ztuhlé nohy. No a v rodině tenhle problém máme, i když podle toho, co jsem četla, tak to ještě není tak hrozný...
Katy, (02. 06. 2016 07:21) Reagovat
A myslíte, že to budou opravdu křečové žíly. Já mám něco podobného - ztuhlé nohy, občas takové nepříjemné poškubávání. Tak možná...viditelné nejsou a u nás v rodině jimi taky nikdo netrpí...
iv, (31. 01. 2016 13:56) Reagovat
je mi 28 let a asi mám křečové žíly. Nikdo v naší rodině to nemá. Tak nevím, jestli se prostě jen tak vytvoří, nebo jestli jsem tomu nějak přispěla.
Bára, (08. 06. 2016 14:54) Reagovat
Také jsem tuhle libůstku zdědila. Nic příjemného to není, ale bojím se, že se to bude věkem zhoršovat. I když tedy mamina s nimi až tak velké trápení (o kterém na různých místech čtu), naštěstí neměla.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Křečové-žíly.eu
Kontakty