Úvod Jaká je možnost prevence a přírodní léčby?

Jaká je možnost prevence a přírodní léčby?

Prevence křečových žil je prakticky nemožná, pokud jsou dány genetické dispozice nebo nastanou prudké hormonální změny v organismu je těžké křečovým žilám předcházet. Je však možné mírnit jejich příznaky, poněkud zamezit únavě nohou, chránit nohy určitými opatřeními. Jestliže se však křečové žíly i přes všechny snahy objeví a zhoršují, je nutné přistoupit k jejich léčbě, ať už konzervativním způsobem nebo radikálně. Mezi přírodní léčbu můžeme počítat doplňky stravy, které mohou ovlivnit cirkulaci krve, zpevnění žilních stěn, vitamíny a minerály.

 

Účinné mohou být tzv. bioflavonoidy. Volně k dostání jsou i různé masti a krémy, které uleví pocitu těžkých nohou a pomáhají prokrvovat dolní končetiny. Jako velmi vhodné se považuje nošení speciálních punčoch, který mají kompresivní účinek.

K problematice křečových žil je třeba přistupovat komplexně. Rozvoji tohoto onemocnění může zabránit či jej zpomalit změna životního stylu, dodržování určitých pravidel.

  • Nošení vhodné obuvi. Nejsou vhodné boty na podpatku, příliš úzké a tvrdé boty.
  • Kompresivní punčochy. Pokud se objeví křečová žíla, je dobré ji stáhnout speciálními punčochami.
  • Střídání pohybových aktivit. Příliš dlouhé stání či sezení není pro krevní oběh v dolních končetinách vhodné.
  • Vyvážená strava s obsahem vlákniny, ovoce a zeleniny (otruby, pohanka, celozrnné těstoviny a pečivo, luštěniny, citrusové plody, bobulovité ovoce, jablka, česnek, listová zelenina, ořechy a semínka). Konzumace přepálených tuků, konzervovaných potravin, sacharidů v podobě buchet, sušenek a zákusků není dobrá. Doporučuje se i tabáková a alkoholová abstinence. Při přípravě jídla je třeba omezit solení.
  • Střídavé koupele. Sprchování nohou slabším proudem střídavě teplou a studenou vodou dělá nohám velmi dobře, prokrví je a napomáhá správnému krevnímu oběhu.
  • Obrácené polohy. Cvičení či relaxace s nohami nahoře je vhodné pro zlepšení zpětného toku krve, tedy směrem k srdci. Patří mezi ně jízda na kole se zvednutými dolními končetinami, svíčka, leh či sed, kdy jsou nohy nad úrovní těla. Pro procvičování nohou s žilní nedostatečností existuje celá řada cviků, kroužení, kmitání aj., vždy s končetinami zdviženými vzhůru.
  • Vhodný sport a pohybová aktivita. Doporučuje se chůze, lehký běh, tanec, jízda na kole, plavání, turistika. Přílišné posilování není vhodné.
  • Relaxace. Denní relaxace (nejméně 15 min.) s polštáři podestlanými končetinami. V zaměstnání, které je náročné na nohy, krátké přestávky s vhodnými cviky.

Diskuse (3 komentáře)

Majka, (13. 11. 2012 14:05) Reagovat
Prevence fakt moc možná není. Je to dědičností. Já mám začínající křečáky po mámě a snažím se alespoň zabránit jejich rozvoji. I když se snažím, myslím, že pokud k tomu mám skutečně předpoklady, rozvinou se mi.
Darlene, (23. 11. 2015 13:25) Reagovat
Thank you for the good writeup. It actually was a entertainment account it.Glance advanced to far brought agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?my site :: biustonosze: http://www.sgl-w.pl/
Seth, (21. 05. 2016 21:05) Reagovat
Hi there to every one, it's in fact a pleasant for me to visit this web site, it consists of helpful Information.Here is my site :: Somatodrol: http://www.kulturystyka24.com/somatodrol1/
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Křečové-žíly.eu
Kontakty